Choroby a zdravotné problémy


Rakovina pečene

Rakovina pečene

Pojem rakovina pečene znamená stav nekontrolovateľného množenia buniek v pečeňovom tkanive. Pečeňové nádory môžu pochádzať priamo z pečeňového tkaniva, alebo sa môže jednať o nádory metastatické, ktoré majú svoj pôvod v inej, vzdialenejšej tkanive (napr. v pľúcach, v pohlavných orgánoch, v hrubom čreve a inde) a nádorové bunky sú sem zanesené krvným či lymfatickým behom.

Rakovina krčka maternice

Rakovina krčka maternice

Krčok maternice (maternicové hrdlo, cervix uteri) je označenie pre časť maternice, ktorú táto prechádza v pošvu. Sliznice krčka maternice môže byť napadnutá určitými typmi ľudských papilomavírusov (HPV - human papilloma virus), ktoré sú základnou príčinou vzniku rakoviny krčka maternice.

Rakovina hrubého čreva

Rakovina hrubého čreva

Kolorektálny karcinóm je zhubný nádor hrubého čreva a konečníka. Toto ochorenie sa tiež niekedy označuje ako rakovina hrubého čreva.

Nádor hrubého čreva vzniká nekontrolovateľným množením výstelkových buniek črevnej sliznice. Karcinóm sa vyvíja spravidla veľmi dlhú dobu, aj niekoľko rokov. V priebehu svojho vývoja sa najskôr šíri v prostredí sliznice čreva, neskôr môže prerastať cez črevnú stenu, nádorové bunky sa cestou lymfatického obehu môžu zaniesť do pečene, pľúc a iných orgánov, kde zakladajú nové ložiská.

Rakovina prostaty

Rakovina prostaty

Rakovina prostaty je jedným z najčastejších zhubných nádorových ochorení mužov. V posledných rokoch prípadov rakoviny prostaty výrazne pribúda, je preto na mieste venovať tomuto ochoreniu dostatočnú pozornosť.

Rakovina semenníkov

Rakovina semenníkov

Rakovina semenníkov je nádorové ochorenie vznikajúce abnormálnym množením buniek semenníka. Semenník je mužská pohlavná žľaza, v ktorej dochádza k vývoju spermií. Okrem vlastných zárodočných buniek sa vo semenníku vyskytujú aj bunky výživné (Sertoliho bunky) a bunky produkujúce testosterón (Leydigove bunky). Zhubný nádor na semenníkoch môže vznikať ako z buniek zárodočných, tak z buniek Leydigových či Sertoliho.

espring - vodný filter