Rakovina hrubého čreva

Rakovina hrubého čreva

Kolorektálny karcinóm je zhubný nádor hrubého čreva a konečníka. Toto ochorenie sa tiež niekedy označuje ako rakovina hrubého čreva.

Nádor hrubého čreva vzniká nekontrolovateľným množením výstelkových buniek črevnej sliznice. Karcinóm sa vyvíja spravidla veľmi dlhú dobu, aj niekoľko rokov. V priebehu svojho vývoja sa najskôr šíri v prostredí sliznice čreva, neskôr môže prerastať cez črevnú stenu, nádorové bunky sa cestou lymfatického obehu môžu zaniesť do pečene, pľúc a iných orgánov, kde zakladajú nové ložiská.

Rakovina hrubého čreva - príznaky

Rakovina hrubého črevaRast kolorektálneho karcinómu často prebieha po dlhú dobu bez výraznejších príznakov. Prejavy rakoviny hrubého čreva závisí aj na lokalizáciu nádorov. Nádory v pravej časti čreva sa obvykle manifestujú až v pokročilejšom štádiu ochorenia, zatiaľ čo nádory v ľavej polovici hrubého čreva sa spravidla prejavujú skôr. Medzi príznaky rakoviny hrubého čreva patrí typicky prítomnosť krvi v stolici (toto sa môže prejaviť ako čierna stolica), hlienovitá stolica, poruchy vyprázdňovania (striedanie zápchy a hnačky), pocity plnosti a neúplného vyprázdnenia, plynatosť, ďalej môže byť ochorenie sprevádzané chudokrvnosťou, bolesťou brucha , chudnutím, zvýšenou teplotou a pod Pokiaľ nádor uzavrie priesvit čreva, môže sa ochorenie prejaviť ako náhla príhoda brušná.

Na vzniku rakoviny hrubého čreva sa podieľa mnoho činiteľov. Za hlavné rizikové faktory sú považované spôsob stravovania a dedičná záťaž. Riziko ochorenia zvyšuje strava chudobná na vlákninu a príjem nadmerného množstva mäsa a živočíšnych tukov. Nepriaznivý vplyv na rozvoj choroby má tiež potrava upravovaná grilovaním či vyprážaním, ďalej fajčenie a konzumácia nadmerného množstva alkoholu. Podkladom dedičné záťaže môže byť napríklad niektorý z genetických syndrómov, s ktorým je vznik kolorektálneho karcinómu spojený (napr. familiárnou adematózní polypózy, Lynchov syndróm a rad ďalších).

Rakovina hrubého čreva - diagnostika

Súčasťou diagnostiky nádoru hrubého čreva je okrem iného spísanie anamnézy, ďalej vyšetrenie per rektum (konečníkom), kedy lekár posúdi priesvit konečníka, charakter jeho stien, prítomnosť krvácanie apod Odporúčajú môžu byť tiež metódy röntgenologické a endoskopické. Kolonoskopia, tiež kolonoskopii (colon = hrubé črevo) je endoskopická metóda, pri ktorej sa do konečníka zavádza optický prístroj, ktorý umožní prehliadnuť celú sliznicu hrubého čreva a odobrať jej vzorku. Odobratá vzorka je podrobený histologickému vyšetrenie, na základe ktorého je stanovená diagnóza nádoru, prípadne jeho typ. Vzhľadom k možným metastázam je nutné posúdiť rozsah postihnutia organizmu aj podľa RTG pľúc, CT malej panvy, sonografia pečene a i.

Rakovina hrubého čreva - liečba

Liečba rakoviny hrubého čreva je prevažne chirurgická, kedy sa odstraňuje časť čreva s nádorovou masou a priľahlé lymfatické uzliny. Operačný zákrok môže byť ešte nasledovaný chemoterapiou, ktorá pomôže zničiť zvyšné nádorové bunky. Spôsob liečby záleží na štádiu ochorenia, typu nádoru a mnohých ďalších faktoroch. Navrhovaný liečebný postup by mal pacientovi vysvetliť odborný lekár.

Prognóza kolorektálneho karcinómu závisí na dobe začatia liečby. Z tohto dôvodu a z dôvodu stúpajúceho výskytu rakoviny hrubého čreva boli zavedené skríningové programy, ktoré sú zamerané na zisťovanie prítomnosti krvi v stolici. Okrem preventívnych vyšetrení sa samozrejme doporučuje aj dodržiavanie zdravého životného štýlu a správna strava.

Leave a comment

You are commenting as guest.