Pitný režim

Piť musíme všetci. To nie je žiadna novinka, to je všeobecne známy fakt. Ak nebudeme dodržiavať pitný režim, bolesť hlavy je to najlepšie, čo nás môže postihnúť. Ak však zanedbávame pitný režim dlhodobo, má to ďalekosiahlejšie následky. Nie, nehovoríme len o únave, podráždenosti, zlej pleti alebo apatii. Nedodržiavanie pitného režimu poškodzuje ľadviny, pečeň, spomaľuje trávenie a v konečnom dôsledku môže spôsobiť aj srdcový záchvat. Piť teda treba, ale koľko a čo, keď okolo pitného režimu existuje toľko mýtov?

In vino veritas, in aqua sanitas. (Vo víne pravda, vo vode zdravie.)

Mýtus č.1: Keď bude moje telo potrebovať tekutiny, ozve sa samo.

Nie, neozve. Teda ozve, ale až keď je príliš neskoro. Keď telu chýba necelý liter vody, začne byť unavené, nepozorné a nespokojné. Smäd signalizuje až vtedy, keď odignorujeme tieto ukazovatele. To už však nastupuje aj nevoľnosť, slabosť, návaly a bolesť hlavy. Nedodržiavanie pitného režimu má svoje následky a tie nie sú zrovna príjemné. Preto stojí za to nosiť si so sebou vodu a piť priebežne po dúškoch celý deň. Koľko jej však musíme vypiť závisí od toho, aké činnosti v priebehu dňa vykonávame.

Mýtus č.2: Ja pitný režim dodržiavam. Pijem predsa kávu, čaje, minerálky a džúsy.

Je chválihodné, že pijete. To je dobrý štart. Avšak koľko kávy denne vypijete? Aké čaje pijete najviac? Striedate minerálky, alebo pijete stále ten istý druh? Všetky tieto faktory majú vplyv na to, do akej miery dodržiavame pitný režim. Za prvé, kávu do pitného režimu nepočítame. Tá viac dehydruje ako pomáha a čím viac jej vypijeme, tým viac normálnych tekutín do seba musíme dostať. Aj preto v kaviarniach podávajú ku káve minerálku. Keď sme pri tej minerálke, odporúča sa striedať rôzne typy, pretože rôzne druhy obsahujú rôzne minerály a vyvážený príjem minerálov patrí k zdravej výžive. Čo sa týka čaju, ten je na tom podobne ako káva. Pokiaľ pijete čierny alebo zelený čaj, tie tiež dehydrujú organizmus. Dbajte preto na to, aby ste mali dostatočný príjem aj iných tekutín. Stačí ich občas nahradiť ovocnými alebo bylinkovými čajmi. No a džúsy? Tie sa síce do pitného režimu rátajú, avšak obsahujú spravidla toľko cukrov, že si nimi škodíte úplne inak.

Mýtus č.3: Pijem filtrovanú vodu, tá je najzdravšia!

A viete, akým spôsobom je filtrovaná vaša voda? Argumentom výrobcov rôznych vodných filtrov je to, že voda, ktorá cez takýto filter prejde, je zbavená všetkých potenciálne škodlivých látok. Metódy odstraňovania škodlivín závisia od typu filtrovacieho zariadenia a konkrétneho výrobcu, výsledok by mal však byť vo všetkých prípadoch rovnaký. Ako už vieme, dôležitou zložkou zdravej výživy sú minerály, ktoré sa nám často dostávajú do tela vďaka pitnému režimu. Napríklad ak vodu filtrujeme reverznou osmózou, odstraňujeme z nej aj minerály, ktoré potom musíme telu nahradiť iným spôsobom. Existujú dokonca štúdie, ktoré dokazujú, že takáto prefiltrovaná a demineralizovaná voda má na organizmus človeka škodlivé účinky, keďže po skonzumovaní údajne ťahá vápnik z kostí. Je preto nesmierne dôležité vybrať si ten správny filter, ktorý potrebné minerály v prefiltrovanej vode ponechá, ale odstráni všetky ostatné škodliviny ako chlór, ktorým sa hemžia naše vodovodné potrubia. Dávajte si preto pozor, akou vodou budete podporovať svoj pitný režim.

Na čo máme teda pri dodržiavaní pitného režimu myslieť?

V prvom rade naň nezabudnúť. Pitný režim je dôležitý, ba priam nevyhnutný pre náš život. Hovorí sa, že dospelý človek by mal vypiť 2-3 litre vody denne. V skutočnosti objem potrebným tekutín závisí od váhy človeka. Malo by to byť 0,4 litra na 10 kilogramov váhy. Pokiaľ však športujete, veľa vody zároveň vypotíte, preto by ste mali zvýšiť príjem tekutín. A zabudnite na kávu alebo pivo, pitný režim by sa mal skladať hlavne z vody (prípadne minerálok). Načasovanie je rovnako dôležité. Nečakajte, kým pocítite smäd, ale doplňujte tekutiny priebežne. Vyhnete sa tak mnohým nepríjemnostiam. Pitný režim má navyše ešte jednu dobrú vlastnosť – oveľa ľahšie sa s ním chudne. Tak teda na zdravie!

Je to iba na Vás. Byť zdravým je voľba.

Leave a comment

You are commenting as guest.