Muž, ktorý sadil stromy

Muž, ktorý sadil stromy je novela z roku 1953 o sile ducha od francúzskeho spisovateľa Jeana Giona. Podľa príbehu bol natočený tento animovaný film, patriaci k najlepším dielam svetovej kinematografie, ktorý znamenal prelom vo francúzskom animovanom filme. Príbeh dokazuje, že skromnosťou a vytrvalou snahou dokáže človek - jednotlivec veľké veci . Je to úžasný príklad človeka , ktorý vykonal čo je správne, bez mnohých slov a špekulácií. Výsledok jeho práce je ohromujúci. Nádherný film, výborný na odpočinutie od všetkých starostí, ktoré dnes človek má. Takéto filmy by sa mali púšťať na základných školách a možno by si z toho pár ľudí niečo vzalo.

Suzann Arundhati Roy - My

Necelý rok po útokoch na WTC prišla Indická spisovateľka, mysliteľka a aktivistka do Ameriky, aby svetu prezentovala svoje názory. Dokument je zostrihom z jej slávneho prejavu - Come september a je oživený obrazmi z problematiky aktuálne preberaných témat. Jedným z najzaujímavejších častí jej prejavu je rozoberanie termínu anti-amerikanizmus, ktorým sú označovaný všetci nesúhlasiaci s politikou americkej vlády. Daľšími témami sú prevraty v Chile a iných krajinách vedené impulzami zo strany CIA a americkej vlády. Problém Palestíny a Izraela včetne historického pozadia. Rozoberá taktiež inváziu do Iraku, a uzatvára náhľadom na dôsledky globalizácie ekonomík.

Tajomstvo

Dokument Secret Austrálčanky Rhondy Byrne nám zhrňuje všetky teórie posledných 70 rokov v oblasti osobného rozvoja a pozitívneho myslenia. Celý sa zakladá na skúsenostiach účinkujúcich psychológov a učiteľov úspechu, ktorí sa osobne pred natáčaním nepoznali a každý z nich pôsobil samostatne. Za zmienku stojí aj to, že v dokumente hovorí a podporuje ho i časť vedcov. Kvantoví fyzici tvrdia, že Veľkému tresku, ktorý stvoril Vesmír, a všetkému ostatnému čo sa na svete deje pravdepodobne predchádzajú myšlienky.

Takto vyzerá demokracia

Súčasťou demokracie by mala byť možnosť slobodne vyjadriť svoj názor i kritizovať politiku. A takto to vyzerá keď k tomu skutočne dôjde. Keď bol v roku 2000 v Prahe summit Svetovej banky, nechápal som čo vedie ľudí k tomu, aby prišli z ďalekých krajín a rozmlátili Prahu. Aspoň tak podávala naša televízia protestné akcie, ktoré sa v uliciach konaly. Rozbité výklady od McDonaldu, prevrátené smetné koše, vytrhané dlažbové kocky a ešte policajti, ktorí hrdinne riskovali životy pri stretoch s maskovanými vandalmi. Potom človek uvidí dokument ako napríklad tento a zrazu mu do seba začnú zapadať časti skladačky. Napríklad prečo desaďtisíce demonštrantov nezrovnali Prahu so zemou a skutočné zničenie nebolo tak veľké ako nám bolo prezentované cez obrazovky. Nerobím si ilúzie a je mi jasné, že v každom sprievode sú problémisti. Ľudia zo Seattlu ale majú môj najhlbší obdiv za svoju osobnú odvahu. Protože ako už asi teraz tušíte, dopadlo to presne tak, ako to dopadá, keď sa ľudia bez zbraní postavia proti ľuďom so zbraňami.