Rakovina prostaty

Rakovina prostaty

Rakovina prostaty je jedným z najčastejších zhubných nádorových ochorení mužov. V posledných rokoch prípadov rakoviny prostaty výrazne pribúda, je preto na mieste venovať tomuto ochoreniu dostatočnú pozornosť.

Nádorové ochorenie vzniká nekontrolovateľným množením buniek, v tomto prípade buniek prostaty. Prostata (predstojná žľaza) je prídavná pohlavná žľaza vylučujúca sekrét, ktorý je súčasťou ejakulátu. Tento sekrét uľahčuje prežívanie spermií v tele ženy. Prostata sa nachádza pod močovým mechúrom a prechádza ňou močová trubica.

Rakovina prostaty - príznaky

Rakovina prostatyOchorenie prebieha vo svojom počiatku bohužiaľ väčšinou bez výraznejších príznakov. Prvé príznaky rakoviny prostaty sú tak zvyčajne až prejavom pokročilého štádia choroby. V niektorých prípadoch sa môžu najprv vyskytnúť symptómy charakteristické pre nezhubné zväčšenie prostatickej žľazy, napríklad slabější prúd moču, spomalené alebo prerušované močenie, zvýšená potreba močenia, a to aj počas noci, pocit nevyprázdneného močového mechúra i po vymočení, niekedy neschopnosť vymočení sa, unikaniu moču (inkontinencia), problémy s erekciou a iné. Medzi prejavy rakoviny prostaty radíme prítomnosť krvi v moči (tzv. hematúria), krv vytekajúca z močovodu, prítomnosť krvi v ejakuláte, bolesti objavujúce sa v oblasti chrbta, panvy a stehenných svalov. Rakovinu prostaty môžu sprevádzať aj všeobecné symptómy nádorového ochorenia, napríklad celková slabosť, pocity únavy, zvýšenej teploty, strata telesnej hmotnosti, chudokrvnosť, nadmerné potenie a rad ďalších.

Rakovina prostaty spravidla postihuje mužov od štyridsiatich piatich rokov veku. Príčiny tohto typu rakoviny nie sú presne známe. Na vzniku ochorenia sa môžu podieľať vplyvmi dedičné, hormonálne, ďalej je rizikovým faktorom vek, nevhodné stravovanie, životný štýl, diskutuje sa aj vplyv sexuálnej aktivity. Nepriaznivý vplyv na rozvoj ochorenia má pravdepodobne nadmerný obsah živočíšnych tukov v potrave, zvýšená konzumácia červeného mäsa, fajčenie, obezita. Za ochranné faktory sa naopak považuje dostatočný prísun zeleniny a vitamínov A, D, E, sója ai. Diskutuje sa zvýšené riziko vzniku ochorenia po prekonaných infekčných zápaloch prostaty. Zápaly prostaty môžu napríklad sprevádzať niektoré sexuálne prenosné choroby (napr. kvapavku). Zväčšenie prostaty zrejme sa vznikom rakoviny nesúvisí.

Rakovina prostaty - diagnostika

Vzhľadom k uvedenému je možné medzi preventívne opatrenia rakoviny prostaty zaradiť dodržiavanie zdravého životného štýlu (vhodná strava, pohyb, psychická pohoda, atď), riziko rakoviny prostaty zrejme znižuje aj vyššia sexuálna aktivita. Odporúča sa tiež raz ročne podstúpiť preventívnu prehliadku, ktorá sa skladá z vyšetrenia per rektum (konečníkom) az vyšetrenie krvi na tzv prostatický antigén, čo je látka, ktorá sa pri rakovine prostaty objavuje v krvi vo zvýšenej koncentrácii.

Pri podozrení na rakovinu prostaty sa okrem vyšetrenia per rektum a stanovenie prostatického antigénu vykonáva spravidla ultrazvukové vyšetrenie (tzv. transrektálnu ultrasonografia), ďalej odber vzorky postihnutého tkaniva, ktorý je potom podrobený histologickému vyšetrenie, na posúdenie metastáz je nutné vykonať vyšetrenie aj ostatných orgánov, napríklad pomocou počítačovej tomografie (CT), magnetickej rezonancie, scintigrafia, laparoskopia a i.

Rakovina prostaty - liečba

Spôsob liečby karcinómu prostaty závisí od rozsahu postihnutia, zohľadňuje sa aj vek pacienta, jeho zdravotný stav a rad ďalších faktorov. V súčasnej dobe sa využívajú metódy chirurgické, rádioterapia, chemoterapia, možno je aj hormonálna liečba rakoviny prostaty. Chirurgicky možno odstrániť celú prostatu, cieľom je zabrániť možnosti rozšírenia rakoviny v organizme (metastázovanie). Operácia rakoviny prostaty však nie je vhodná pre všetkých. Zákrok so sebou nesie určité riziká, ktoré je potrebné vopred zvážiť. Chemoterapia je metóda, ktorá pomocou chemických látok potláča rast nádorových buniek, rádioterapia využíva na likvidáciu nádorových buniek ionizujúce žiarenie. Hormonálna terapia je založená na odstránenie mužského pohlavného hormónu testosterónu z tela, pretože je preukázané, že testosterón podporuje nádorový rast. Individuálne liečbu navrhuje lekár. Prognóza ochorenia závisí od včasnosti začatia liečby.

Leave a comment

You are commenting as guest.