Rakovina hrubého čreva

Rakovina hrubého čreva

Kolorektálny karcinóm je zhubný nádor hrubého čreva a konečníka. Toto ochorenie sa tiež niekedy označuje ako rakovina hrubého čreva.

Nádor hrubého čreva vzniká nekontrolovateľným množením výstelkových buniek črevnej sliznice. Karcinóm sa vyvíja spravidla veľmi dlhú dobu, aj niekoľko rokov. V priebehu svojho vývoja sa najskôr šíri v prostredí sliznice čreva, neskôr môže prerastať cez črevnú stenu, nádorové bunky sa cestou lymfatického obehu môžu zaniesť do pečene, pľúc a iných orgánov, kde zakladajú nové ložiská.

Rakovina konečníka

Rakovina konečníka

Zhubný nádor hrubého čreva a zhubný nádor v konečníku sú súhrnne označované ako kolorektálny karcinóm. (Konečník je poslednou časťou hrubého čreva, prechádza v riť.) Táto nádorové ochorenia vznikajú abnormálnymi nekontrolovateľným rastom buniek črevnej sliznice.

Rakovina kostí

Rakovina kostí

Rakovina kostí označuje stav, keď sa bunky vnútri kosti nekontrolovateľne množia. Kostnej nádory možno klasifikovať do dvoch skupín. Prvú skupinu tvoria nezhubné, benígne nádory, druhou skupinou sú malígne, zhubné nádory kostí, niekedy nie celkom správne označované ako rakovina kostí.

Rakovina kože

Rakovina kože

Rakovina kože je súhrnné označenie pre zhubné nádorové ochorenia, ktoré postihujú kožné tkanivo. Výskyt kožných nádorov sa celosvetovo stále zvyšuje. Ku vzniku rakoviny je náchylná predovšetkým koža starých ľudí, ale pribúdajú aj prípady, kedy je diagnostikovaná rakovina kože u detí a mladistvých.

Rakovina krčka maternice

Rakovina krčka maternice

Krčok maternice (maternicové hrdlo, cervix uteri) je označenie pre časť maternice, ktorú táto prechádza v pošvu. Sliznice krčka maternice môže byť napadnutá určitými typmi ľudských papilomavírusov (HPV - human papilloma virus), ktoré sú základnou príčinou vzniku rakoviny krčka maternice.

Rakovina krku

Rakovina krku

Medzi nádory v oblasti hlavy a krku radíme nádory pery, ústnej dutiny vrátane krčných mandlí a slinných žliaz, nádory hltana, nádory dutiny nosné a vedľajších nosových dutín, hrtana, ďalej nádory štítnej žľazy a prištítnych teliesok, lymfatických uzlín, očnice, oka a ucha. V širšom zmysle sem môžeme zaradiť nádory kože v oblasti krku a hlavy. Nádory mozgu a miechy do tejto kategórie neradíme.

Rakovina mozgu

Rakovina mozgu

Nádorové ochorenia mozgu vznikajú v dôsledku abnormálneho, nekontrolovateľného rastu buniek vo vnútri mozgu. Rozlišuje sa tzv primárnej a sekundárnej rakovina mozgu.

Rakovina obličiek

Rakovina obličiek

Rakovina obličiek je zhubné nádorové ochorenie, ktoré vzniká abnormálnym, nekontrolovateľným rastom buniek obličkové tkanivo.

Rakovina pankreasu

Rakovina pankreasu

Rakovina pankreasu je nádorové ochorenie vznikajúce v dôsledku abnormálneho množenie buniek podžalúdkovej žľazy (pankreasu). Pankreas je žľazový orgán, ktorý sa nachádza v hornej zadnej časti brušnej dutiny za žalúdkom, rozprestiera sa medzi počiatočnou časťou tenkého čreva a slezinou. Pankreas zastáva v organizme životne dôležité funkcie, preto môžu ochorenie pankreasu vyvolať veľmi závažné stavy.

Rakovina pečene

Rakovina pečene

Pojem rakovina pečene znamená stav nekontrolovateľného množenia buniek v pečeňovom tkanive. Pečeňové nádory môžu pochádzať priamo z pečeňového tkaniva, alebo sa môže jednať o nádory metastatické, ktoré majú svoj pôvod v inej, vzdialenejšej tkanive (napr. v pľúcach, v pohlavných orgánoch, v hrubom čreve a inde) a nádorové bunky sú sem zanesené krvným či lymfatickým behom.

Rakovina pľúc

Rakovina pľúc

Rakovina pľúc je zhubné nádorové ochorenie, ktoré postihuje tkanivo pľúc a dýchacích ciest. Zhubný nádor pľúc je jednou z najčastejších príčin úmrtia.

Rakovina prostaty

Rakovina prostaty

Rakovina prostaty je jedným z najčastejších zhubných nádorových ochorení mužov. V posledných rokoch prípadov rakoviny prostaty výrazne pribúda, je preto na mieste venovať tomuto ochoreniu dostatočnú pozornosť.

Rakovina prsníka

Rakovina prsníka

Rakovina prsníkov je v súčasnej dobe jedným z najčastejších zhubných nádorových ochorení žien. Každoročne je diagnostikovaná u niekoľkých miliónov žien na celom svete, ale v malom percente prípadov sa tiež vyskytuje rakovina prsníka u mužov.

Rakovina semenníkov

Rakovina semenníkov

Rakovina semenníkov je nádorové ochorenie vznikajúce abnormálnym množením buniek semenníka. Semenník je mužská pohlavná žľaza, v ktorej dochádza k vývoju spermií. Okrem vlastných zárodočných buniek sa vo semenníku vyskytujú aj bunky výživné (Sertoliho bunky) a bunky produkujúce testosterón (Leydigove bunky). Zhubný nádor na semenníkoch môže vznikať ako z buniek zárodočných, tak z buniek Leydigových či Sertoliho.

Rakovina štítnej žľazy

Rakovina štítnej žľazy

Rakovina štítnej žľazy patrí medzi vzácnejšie nádorové ochorenia, ich počet však trvale narastá. Nádory štítnej žľazy sa vyskytujú najmä u žien stredného veku. Medzi nezhubné (benígne) nádory štítnej žľazy radíme folikulárnej adenóm.