Vitamíny

Ak sa zaujímate o zdravú výživu, tak viete, že jej neoddeliteľnou súčasťou sú vitamíny. Telo ich potrebuje, aby mohlo fungovať efektívne. Vitamíny posilňujú imunitu a starajú sa o bunkové procesy ako metabolizmus, obnova tkanív a o ostatné životne dôležité procesy. Ak nemáme dostatok vitamínov, hrozí nám napríklad únava, slabosť, bolesť svalov, úbytok červených krviniek a dokonca oslabené až deformované kosti. Nehovoriac o tom, že ak to necháme zájsť príliš ďaleko, tak s najväčšou pravdepodobnosťou zomrieme. Vitamíny sú teda dôležité. Ale čomu veriť, keď o vitamínoch existuje toľko mýtov?

Mýtus č.1: Ja sa stravujem zdravo. Mám teda všetky vitamíny, ktoré potrebujem!

Ruku na srdce, naozaj dodržiavate všetky pravidlá zdravej výživy? Vyvážená strava a zdravá výživa nie sú samozrejmosť a v závodnej jedálni ich dostaneme len zriedkakedy. Ak aj máme jedálniček plný zeleniny a iných zdravých vecí, veľmi záleží od spôsobu ich úpravy. Vedeli ste napríklad, že ak brokolicu uvaríte vo vode, stráca až 60% vitamínu C? Ak by však bola dusená na pare, stratí iba 20% vitamínu C. A to je len brokolica. Veľa z toho, čo jeme, je tepelne upravované a nie vždy máme kontrolu nad tým, akým spôsobom sa naše jedlo upravuje. A už vôbec nie nad kvalitou ingrediencií. Ak nechceme chodiť po reštauráciách a pozerať kuchárom do skladu, mali by sme si nájsť iný spôsob, ako si zabezpečiť dostatočný prísun vitamínov. A vtedy prichádzajú na rad vitamínové doplnky.

Mýtus č.2: Len prírodné vitamíny sú zdravé. Tým syntetickým sa treba vyhnúť!

To závisí od uhla pohľadu. V prípade vitamínu E to napríklad platí na 100%. Odborníci tvrdia, že prírodný vitamín E je až päťkrát účinnejší ako ten syntetický. V prípade ostatných vitamínov ten rozdiel nie je až taký jednoznačný. Výrobcovia syntetických výživových doplnkov argumentujú, že štruktúra a zloženie prírodných a syntetických vitamínov sú rovnaké, rozdiel je akurát v nákladoch na výrobu. Nehovoria však už o tom, že organizmus na ne reaguje odlišne ako na tie prírodné. Napríklad syntetický vitamín C dokáže telo vstrebať približne na 10%, zatiaľ čo dokáže spracovať až 95% prírodného vitamínu C. Takisto len prírodné výživové doplnky obsahujú flavonoidy, ktoré okrem iného znižujú riziko rakoviny. Nedá sa teda povedať, že syntetickým vitamínom sa treba za každú cenu vyhnúť, platí však, že prírodné vitamíny sú účinnejšie.

Mýtus č.3: Vitamíny pre rôzne vekové kategórie sú len marketingové výmysly!

Ak by ste uverili tomuto mýtu, mohli by ste na to škaredo doplatiť. Alebo minimálne platiť za niečo, čo nebude mať optimálny účinok. Výrobcovia výživových doplnkov myslia na potreby svojich zákazníkov a svoje produkty tomu patrične prispôsobujú. Toto platí aj pre rozdelenie doplnkov stravy na vitamíny pre deti, tehotné ženy, dospelých a seniorov. Každá skupina má iné potreby a vitamínové doplnky sú im prispôsobené tak, aby boli čo najúčinnejšie. Vo všeobecnosti deti potrebujú rásť, tehotné ženy potrebujú doplniť kyselinu listovú, dospelí musia byť odolní voči stresu, zatiaľ čo vitamíny pre seniorov podporujú celkovú vitalitu. Dôležitým faktorom pri nastavovaní správnych výživových doplnkov sú však individuálne potreby človeka. Preto je rozdelenie vitamínov podľa skupín len orientačné. Ak chcete byť naozaj zdraví, potrebujete vitamíny šité na mieru. A to vašu mieru, nie mieru nejakej všeobecnej skupiny. Vedeli ste, že dnes už z vlasov dokážeme vyčítať všetky potrebné údaje o stave nášho organizmu a podľa toho nastaviť príjem vitamínov?

Na čo máme teda pri vitamínoch a doplnkoch stravy myslieť?

Hlavne na to, že sú neoddeliteľnou súčasťou zdravej výživy. Vďaka nim náš organizmus funguje tak, ako má. Naši predkovia získavali potrebné vitamíny zo stravy, dnes to však nie je až tak úplne možné. Už len preto, že väčšina ingrediencií, ktoré pri varení používame, je nejakým spôsobom konzervovaná a upravovaná a už pri výrobe stráca dôležité živiny. Odborníci preto odporúčajú výživové doplnky. Niekedy stačí, aby sme zvýšili príjem vitamínov vo chvíli, keď sa začíname cítiť chorí. Niektorí ľudia však potrebujú prísun vitamínov pravidelne. Všetko však záleží od veku, psychickej a fyzickej záťaže a potrieb človeka. A aj chudnutie s nimi ide ľahšie...

Je to iba na Vás. Byť zdravým je voľba.


Čo sú to vitamíny?

Už dávno je známe, že ľudský organizmus potrebuje okrem základných živín, ako sú cukry, tuky či bielkoviny, aj malé množstvo špeciálnych regulátorov látkovej premeny vitamínov. Aj ich pomenovanie naznačuje, že vitamín je akoby mína (bomba) pre život (vita). Vitamíny sú teda výživovo dôležité látky, ktorých príjem je nevyhnutný na udržanie života či dobrého zdravotného stavu jednotlivca.

Kyselina listová

Nedostatok kyseliny listovej a folátov sa prejavuje všeobecnými príznakmi zahŕňajúcimi únavu, podráždenosť a pokles chuti do jedla. Ťažšia deficiencia spôsobuje megaloblastickú anémiu (málokrvnosť) alebo tvorbu nezrelých červených krviniek. Ostatné symptómy zahŕňajú bolesti brucha, hnačky, vredy v ústach a hltane, zmeny na koži a stratu vlasov.

Niacín (PP)

Ovplyvňuje zdravotný stav pokožky, správnu funkciu gastrointestinálneho traktu a nervového systému. Nedostatok vitamínu sa označuje ako pelagra a prejavuje sa zápalmi kože, hnačkami, postihnutím slizníc, depresívnou psychózou a demenciou. Vplýva predovšetkým na reguláciu hladiny cholesterolu a triglyceridov.

Vitamín A

Vitamín A (axeroftol) je v tukoch rozpustný vitamín. Existuje v dvoch prirodzených formách - vitamín A1 (retinol) a vitamín A2 (3-dehydroretinol). Vitamín A je potrebný pre tvorbu rodopsínu, zrakového pigmentu používaného za nízkeho osvetlenia. Nedostatok vitamínu preto vedie k šeroslepote. Vitamín A je tiež dôležitý antioxidant. Rovnako je nevyhnutný pri vývoji epitélií, pri jeho nedostatku bunky rohovatie (xeróza). Zdrojom vitamínu A je alfa-karotén, beta-karotén a lykopén, čo sú oranžová a červená farbivá. Vitamín A vzniká z provitamínu A, teda predovšetkým z beta-karoténu.

Vitamín B1 (tiamín)

Klasickým ochorením vyplývajúcim z vážneho nedostatku tiamínu je ochorenie beri-beri. Bežnejší je menej vážny nedostatok tiamínu, charakterizovaný anorexiou a mentálnymi poruchami, ako sú podráždenosť, nepozornosť, poruchy pamäte, depresie a nespavosť. Keď sa nelieči, vyvinie sa jedna z rôznych klinických foriem beri-beri, ktorých symptómy zahŕňajú mentálne zmeny, svalové kŕče, opuchy, atrofiu svalstva a srdcové poruchy.

Vitamín B12

Od prítomnosti tohto vitamínu závisí tvorba červených krviniek v kostnej dreni. Vyváženosť medzi vitamínom B12 a kyselinou listovou zabezpečuje ľudský organizmus pred rôznymi formami málokrvnosti. Jeho zastúpenie v ľudskom organizme je dôležité aj pre dobrú funkciu imunitného systému.

Vitamín B2 (riboflavín)

Prítomnosť tohto vitamínu je bezpodmienečne potrebná pre normálnu funkciu kože, slizníc a periférnej nervovej sústavy. Deficiencia je pomerne vzácna a prejajvuje sa bolesťou hrdla, edémom hltana, glositídou, stomatitídou a dermatitídou.

Vitamín B5 (kyselina pantoténová)

Je dôležitá pre dobrú funkciu imunitného a nervového systému. Z potravín živočíšneho pôvodu sú na kyselinu pantoténovú bohaté hlavne vnútornosti, bravčové mäso a vaječný žltok.

Vitamín B6 (pyridoxín)

Deficit pyridoxínu môže u žien iniciovať predmenštruačný syndróm, prejavujúci sa depresiami, vnútorným nepokojom, únavou, bolesťami hlavy, žalúdočnými kŕčmi. Má úlohu pri tvorbe červených krvinek. Ďalším prejavom nedostatku sú rôzne kožné defekty, medzi ktoré patria trhlinky v kútikoch úst a vredy na jazyku.

Vitamín B7 (biotín)

Jedným z hlavných príznakov nedostatku tohto vitamínu je určitý druh dermatitídy, ktorý sa prejavuje červenými šupinkovými poškodeniami kože. U detí je jeho deficiencia navyše sprevádzaná vypadávaním vlasov. Pri nedostatku biotínu môže dôjsť aj k niektorým zmenám v krvnom obraze.

Vitamín C (kyselina askorbová)

Vzhľadom na skutočnosť, že kyselina askorbová je schopná viazať kyslík, je veľmi účinným antioxidantom. Posilnenie imunitného systému v súvislosti s dostatočným zásobením ľudského organizmu vitamínom C stimuluje produkciu lymfocytov. Ovplyvňuje aj pohyb fagocytov, ktoré ničia baktérie, vírusové častice, karcinogénne bunky a podobne.

Vitamín D

Vitamín D (inak tiež antirachitický vitamín) je súhrnný názov pre steroidné hormonálne prekurzory, súhrnne označované tiež ako kalciferoly. Sú východiskovou látkou pre syntézu kalcitriolu, hormónu, ktorý významne ovplyvňuje metabolizmus vápnika a fosforu.

Vitamín E (tokoferoly)

Vitamín E je súhrnné pomenovanie prírodných chemických látok (inak tiež tokoferoly), derivátov 6-hydroxychromanu alebo protokolu. Patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch av organizme slúžia ako dôležitý antioxidant, chráni bunkové membrány pred poškodením voľnými radikálmi.

Vitamín K

Nedostatok vitamínu K sa môže prejaviť poruchami zrážanlivosti krvi a rizikom vzniku osteoporózy. Vzhľadom na to, že vitamín K je dostatočne zastúpený v potravinách rastlinného i živočíšneho pôvodu a navyše ho produkuje črevná mikroflóra, v dospelej populácii nedochádza k jeho nedostatku spôsobeného výživou.