Antibiotiká: Zabiják alebo Liek?

Západná spoločnosť čelí novej a desivej hrozbe v podobe MRSA alebo „nemocničnej nákazy“, ktorá si len vo Veľkej Británii vyžiadala dvakrát viac obetí ako dopravné nehody. Donal MacIntyre v utajení odhaľuje, ako sa hygiena a úzkostlivá starostlivosť v jednotlivých krajinách líši a pomocou skrytých kamier sleduje, ako „čisté“ sú v skutočnosti naše nemocnice. S využitím priamych rozhovorov a prelomovej grafiky tento pútavý dokument vytvára celkový obrázok súčasnej situácie a ukazuje, ako spoločnosť môže s trochou opatrnosti dostať smrteľné choroby opäť pod kontrolu.

Food Matters / Na jedle záleží: Si to, čo ješ

Dokument sa zaoberá hlavne problematikou správnej výživy, ktorá vedie nielen ku kvalitnejšiemu životu, ale predovšetkým k účinnému predchádzaniu chronických ochorení ako sú ochorenia kardiovaskulárneho systému, cukrovky druhého typu, alebo napríklad rakoviny. Choroby prakticky neliečiteľné moderné medicínou, možno úspešne liečiť odstránením ich pravých príčin. Západná medicína sa však špecializuje hlavne na zmierňovanie následkov. S nutrične ochudobneným potravinami, chemickými prísadami a našej tendencií spoliehať na farmaceutické lieky sa niet čo diviť, že moderná spoločnosť je nemocnější a nemocnější. Dokument tak pomaly odkrýva bilionový zdravotnej priemysel a predkladá spoločnosti niektoré vedecky overiteľná riešenia na prekonanie choroby prirodzeným spôsobom.

 

Food, Inc. / Potraviny, a.s.

Vo filme odhaľuje režisér Robert Kenner praktiky potravinárskeho priemyslu a ukazuje niektoré fakty o priemyselnej výrobe potravín, ktorá bola doteraz konzumentom s tichým súhlasom vládnych ministerstiev utajovaná. Dokument ukazuje, ako hŕstka korporácií kontroluje dodávky potravín a často stavia vlastný zisk pred zdravie spotrebiteľov, živobytie farmárov, bezpečnosť poľnohospodárskych pracovníkov a ochranu prírody. Presvedčivý depresívne pohľad na velkopodnikání vo výrobe potravín nielen popisuje ich nechutnú cestu z polí a stajní k spotrebiteľovi, ale zároveň skúma ekonomický reťazec, v ktorom následky zdanlivo lacného jedla, kedy hamburger stojí menej než brokolica, nesie celý zdravotný a sociálny systém. Obsahuje rad rozhovorov s odborníkmi na slovo vzatým.

Liečba rakoviny zvnútra

Prvá časť dokumentu sa zameriava na nedostatky konvenčnej liečby rakoviny a ukazuje, ako medicínsko-farmaceutický komplex vehementne a klamlivo zveličuje ako prínos liečby samotnej, tak aj minimalizáciu rizík s ňou spojených. Predkladá históriu liečby rakoviny i fakty, ako "rakovinový priemysel" dôsledne potieral a potiera akékoľvek spôsoby liečby, ktoré by mohli byť alternatívou k chemoterapi, ožarovaniu a operáciám. V druhej časti dokumentu ukazuje, ako môže byť rakovina vyliečená s pomocou správnej výživy a prírodných doplnkov. Vyvracia zažité mýty o rakovine a predkladá jasné dôkazy, že diétne programy zamerané na boj s rakovinou sú oveľa úspešnejšie, ako konvenčná liečba. Tento prístup razantného nabudenie vlastnej obranyschopnosti však vykazuje fantastické výsledky pre každú chorobu.

Muž, ktorý sadil stromy

Muž, ktorý sadil stromy je novela z roku 1953 o sile ducha od francúzskeho spisovateľa Jeana Giona. Podľa príbehu bol natočený tento animovaný film, patriaci k najlepším dielam svetovej kinematografie, ktorý znamenal prelom vo francúzskom animovanom filme. Príbeh dokazuje, že skromnosťou a vytrvalou snahou dokáže človek - jednotlivec veľké veci . Je to úžasný príklad človeka , ktorý vykonal čo je správne, bez mnohých slov a špekulácií. Výsledok jeho práce je ohromujúci. Nádherný film, výborný na odpočinutie od všetkých starostí, ktoré dnes človek má. Takéto filmy by sa mali púšťať na základných školách a možno by si z toho pár ľudí niečo vzalo.

Očkovanie - zmysel, či nezmysel?

Niet pochýb o tom, že prevažná väčšina obyvateľov Slovenskej republiky si pri vyslovení slova očkovanie, predstavuje ochranu zdravia. Či už sa jedná o deti, ktoré sú očkované bez ich vedomia, alebo o dospelého človeka, ktorý očkovanie podstupuje zo svojho rozhodnutia, o ktorom sa domnieva, že mu pomôže ochrániť jeho zdravie. Takmer všetci sme v SR očkovaní. Či je to najlepšie riešenie ako ochrániť tú najcennejšie vec ktorú máme, to je otázka. Anita Petek Dimmer sa vo svojej prednáške snaží vysvetliť, prečo očkovanie nemusí byť automaticky tou najlepšou voľbou. Napríklad kvôli obsahu ortuti, formaldehydům, hliníka a mnohým ďalším jedovatým látkam, ktore vakcíny obsahujú a poškodzujú tým zdravie každého človeka. Sporná je tiež, podľa jej slov, efektívnosť samotných vakcín.

SiCKO

Tragikomický dokument oskarového režiséra Michaela Moorea ukazuje zvrátenosť amerického zdravotného systému v celej nahote. Odkrýva mechanizmy a praktiky súkromných zdravotných poisťovní, ktoré s politickým súhlasom robia čo je v ich silách pre maximalizáciu svojich ziskov. Cez mŕtvoly. Moore predstavuje niekoľko príbehov radových Američanov, ktorí napriek riadnemu poisteniu nie sú schopní získať ani najzákladnejšiu zdravotnú starostlivosť. Americkí politici systematicky varujú pred nebezpečným "socialistickým zdravotníctvom", vydáva sa teda hľadať omieľané strašiaky do Kanady, Veľkej Británie a Francúzska, kde je zdravotná starostlivosť poskytovaná zdarma. Márne. Nakoniec odchádza so skupinou záchranárov z 11. septembra na Kubu, kde je im na rozdiel od ich vlasti poskytnutá výborná starostlivosť.

Suzann Arundhati Roy - My

Necelý rok po útokoch na WTC prišla Indická spisovateľka, mysliteľka a aktivistka do Ameriky, aby svetu prezentovala svoje názory. Dokument je zostrihom z jej slávneho prejavu - Come september a je oživený obrazmi z problematiky aktuálne preberaných témat. Jedným z najzaujímavejších častí jej prejavu je rozoberanie termínu anti-amerikanizmus, ktorým sú označovaný všetci nesúhlasiaci s politikou americkej vlády. Daľšími témami sú prevraty v Chile a iných krajinách vedené impulzami zo strany CIA a americkej vlády. Problém Palestíny a Izraela včetne historického pozadia. Rozoberá taktiež inváziu do Iraku, a uzatvára náhľadom na dôsledky globalizácie ekonomík.

Tabakové spiknutie

Kanadský dokument o nečistých praktikách výrobcov cigariet. Každý rok umiera na svete päť miliónov ľudí na následky fajčenia. Denne teda zomrie 30 000 fajčiarov. V 20. storočí zomrelo sto miliónov fajčiarov, a keď sa tento trend nezmení, tak v našom 21. storočí jich zomrie celá miliarda. Ide o pandémiu, ktorej sa ľudstvo dobrovoľne vystavuje a je zdrojom priamo rozprávkových príjmov niekoľkých veľkých svetových tabakových firiem. Zarábajú miliardy na na ničení zdravia miliard ľudí - fajčiarov aj nefajčiarov. Tabakové koncerny sa v USA a západnej Európe už viac než pred 50 rokmi zjednotili v postupe voči verejnému mieneniu. Spájanie fajčenia a výskytu rakoviny ignorovali, hoci o tom fakte vedeli. Väčšie problémy pre nich nastali až v 90. rokoch 20. storočia, keď 46 štátov USA podalo spoločnú žalobu na tabakový priemysel vo veci ohrozovania zdravia ľudí. Veľká protitabaková kampaň sa začala aj v západnej Európe. Na to reagovali koncerny štýlom "mŕtveho chrobáka" a presmerovali peniaze na reklamy na sponzorovanie rôznych športových a kultúrnych akcií. Najväčšiu aktivitu prejavili na nových trhoch vo východnej Európe a v štátoch Afriky a Ázie, kde je regulácia fajčenia takmer nulová.

Tajomstvo

Dokument Secret Austrálčanky Rhondy Byrne nám zhrňuje všetky teórie posledných 70 rokov v oblasti osobného rozvoja a pozitívneho myslenia. Celý sa zakladá na skúsenostiach účinkujúcich psychológov a učiteľov úspechu, ktorí sa osobne pred natáčaním nepoznali a každý z nich pôsobil samostatne. Za zmienku stojí aj to, že v dokumente hovorí a podporuje ho i časť vedcov. Kvantoví fyzici tvrdia, že Veľkému tresku, ktorý stvoril Vesmír, a všetkému ostatnému čo sa na svete deje pravdepodobne predchádzajú myšlienky.

Takto vyzerá demokracia

Súčasťou demokracie by mala byť možnosť slobodne vyjadriť svoj názor i kritizovať politiku. A takto to vyzerá keď k tomu skutočne dôjde. Keď bol v roku 2000 v Prahe summit Svetovej banky, nechápal som čo vedie ľudí k tomu, aby prišli z ďalekých krajín a rozmlátili Prahu. Aspoň tak podávala naša televízia protestné akcie, ktoré sa v uliciach konaly. Rozbité výklady od McDonaldu, prevrátené smetné koše, vytrhané dlažbové kocky a ešte policajti, ktorí hrdinne riskovali životy pri stretoch s maskovanými vandalmi. Potom človek uvidí dokument ako napríklad tento a zrazu mu do seba začnú zapadať časti skladačky. Napríklad prečo desaďtisíce demonštrantov nezrovnali Prahu so zemou a skutočné zničenie nebolo tak veľké ako nám bolo prezentované cez obrazovky. Nerobím si ilúzie a je mi jasné, že v každom sprievode sú problémisti. Ľudia zo Seattlu ale majú môj najhlbší obdiv za svoju osobnú odvahu. Protože ako už asi teraz tušíte, dopadlo to presne tak, ako to dopadá, keď sa ľudia bez zbraní postavia proti ľuďom so zbraňami.

Tapped - Balená voda

Balená voda je najväčší reklamný a marketingový podvod na svete, vraví mediálna analytička Barbara Lippertová v dokumente Stephanie Soechtigovej. Načerpať zadarmo pitnú vodu, stočiť ju do plastových fliaš, rozviesť po svete a predať naspäť ľuďom "modré zlato" jednoducho prináša ľahké zárobky. Film pritom ukazuje, že voda v plastovej fľaša je často tá istá, aká tečie vo všetkých amerických domácnostiach z vodovodu. Režisérka ďalej ukazuje, ako sa firmy Nestlé, Pepsi Cola či Coca-Cola vďaka medzeriam v zákonoch vyhýbajú daniam z čerpania vody a recyklácie, zverejňovanie výsledkov štúdií o zdravotnej nezávadnosti i morálnej zodpovednosti za nepríjemné dôsledky ich podnikania. Skupiny nezávislých expertov, aktivistov či novinárov pritom upozorňujú na to, že balená voda škodí nielen našim peňaženkám. Plastové fľaše totiž obsahujú látky, ktoré sú nebezpečné pre ľudské zdravie, prispievajú k výskytu rakoviny, neplodnosti a ďalším chorobám. Nadmerné čerpanie vody a nedostatočná recyklácia plastu naviac ohrozujú životné prostredie: ryby a ďalšie vodné živočíchy prichádzajú o svoje prirodzené útočištia a svetové oceány sa začínajú hemžiť úlomkami plastov, "nahrádzajúcimi" planktón, potravu rýb.

Zdravie na predaj

Kto riadi systém patentovania liekov? Prečo je problém s ich dostupnosťou v oblastiach, kde sú potrebné? Farmaceutický priemysel nás má v hrsti. Lieky, napríklad proti AIDS, ktoré by mohli byť dostupné, nie sú v rozvojových krajinách k dispozícii preto, že sú pre tamojších chorých príliš drahé. Farmaceutika, určené špeciálne pre liečbu tropických chorôb, sa už nevyrábajú, i keď stále existujú ľudia, ktorí ich potrebujú. Tí však nie sú pre trh zaujímaví, pretože si ich nemňžu zaplatiť. Čím sa líši neznačkový liek od lieku renomovanej firmy? Obsahujú tie isté účinné látky, rovnaký je aj postup ich výroby. Sú identické, avšak značkové lieky sú patentované, preto sú z pravidla ďaleko drahšie. Kto riadi systém patentovania? Ďalšie a ďalšie otázky vyvstávajú, ak sa zamyslíme nad fungovaním farmaceutického priemyslu. Možno pochopíme, kto sa nás snaží mať v hrsti.

Zomieranie v hojnosti

Dokument o riskantnej potravinovej politike Západu, prinášajúcej utrpenie a smrť miliónom ľudí. "Keď ovládate ropu, ovládate národy. Keď ovládate jedlo, ovládate ľudí." Henry Kissinger, 1974. Niekoľko nadnárodných spoločností kontroluje základné zdroje jedla, ktoré každý deň kladieme na náš stôl. Každé semienko a prostredníctvom neho aj celosvetovú poľnohospodársku produkciu. Burzoví makléri v západnom svete obchodujú s potravinovými zdrojmi, zvyšujú a znižujú ceny a zahrávajú sa tak so základným právom miliónov ľudí na dostupné jedlo. Takmer miliarda ľudí na Zemi pritom trpí podvýživou a 25 000 z nich každý deň zomiera od hladu. Nedokáže snáď naša planéta viac uživiť svojich obyvateľov? Dôkazy hovoria o opaku. Potravinová kríza, ktorá sa zapíše do histórie, prichádza v čase, kedy sa na Zemi produkuje viac jedla, než kedykoľvek predtým. Film Zomieranie v hojnosti pred nami odhaľuje absurdný systém, v ktorom je síce dostatok jedla pre všetkých, chudobní si ho však nemôžu dovoliť.