Balené vody

Určite sú momenty, kedy je veľmi dobré že sú. Pôvodne boli vymyslené pre prípady núdze, kedy nie je možné piť vodu z kohútika, ako napríklad pri záplavách. Takže vďaka bohu za ten vynález. Ale potom sa toho chytili podnikavci a ostatné je viac než očividné.

Asi každý za posledných pár rokov zaregistroval obrovský boom tohoto priemyslu. A je to celkom dobrý biznis. Ani sa nedivíme, že výrobcovia balených vôd robia všetko možné, aby nás pomocou reklamy mohli informovať aká senzačná je práve ich voda. Voda, ktorú používajú niektorí výrobcovia je možno ešte dobrá v momente keď ju ťahajú zo zeme. Pri balení sa ale často do vody dostanú rôzne chemikálie a je po dobrej vode. Najčastejšie sa používajú materiály na báze poliethylentereftalátu (PET), ktorého bežnou zložkou je acetaldehyd. Fľaše sa plnia pri 90-tich stupňoch Celzia pod tlakom 10-tich atmosfér. V tej chvíli sa do vody tieto a ďalšie látky uvoľňujú. Naviac na fľaškách je mnohokrát uvedené, že by sa mali skladovať v chlade a tme. Keď ale kupujeme tieto minerálne vody a limonády v markete, zachádzame pre ne do nejakých veľkých chladničiek kde je tma? Asi nie, že? Skôr máme koľkokrát možnosť vidieť ich stáť njekde vonku na slnku, pretože v obchode zaberajú mnoho miesta. A je faktom, že ak v obchode majú aspoň 50% ponúkaných vôd v chladničkách je to vážne úspech.

Ide o to, že akonáhle tá voda nie je povedzme 2 dni v chlade, tak sa jednoducho, ako každá iná potravina začne kaziť.

baleneA je jedno či je to osladené a s citrónom, grepom, mandarinkou alebo nie. Našťastie pre výrobcov to ale nie je hneď vidieť. A na čom myslíte že im záleží viac? Na našom zdraví, alebo na ich zisku? Odpoveď necháme na Vás.

Zaujímavá z nášho pohľadu ako zákazníka je aj finančná stránka kupovania balených vôd. V priemere sa v rodine vypije jedna flaška na hlavu. To znamená, že priemerná štvorčlenná rodina denne vypije 40 korún. Berieme v úvahu iba tie veľké (lacnejšie) flaše. Sami ale viete že i trojdecka minerálnky stojí v pohode 10, 15 a niekedy i viac korún. Za mesiac je to teda v priemere okolo 1200,- Sk. No čo sa dá robiť, piť sa predsa musí, no nie? Vieme, že niekto balené vody nepije, ale iný ich zase spotrebuje 3x toľko.

No a v neposlednom rade je problémom i to ťahanie fliaš do našich domovov. Viete, že cena jedného obalu je skoro tretina ceny celej balenej vody? A čo sa robí s prázdnymi fľašami? Väčšina ľudí ich samozrejme vyhodí. A s nimi aj peniaze, ktoré za tento obal zaplatili. A aby to nebolo málo ešte si zaplatíme aj ich odvoz. No a čo na PET fľašky príroda? To je paráda. Polčas rozpadu je niekoľko sto rokov a potom sa z toho naši potomkovia asi po... 

Podľa všetkých dostupných faktov je proste pitie balených vôd, ako zo zdravotných, z praktických, tak i z finančných dôvodov jednoducho hlúposť!

Leave a comment

You are commenting as guest.
espring - vodný filter