Zdravá výživa

Všetci sme si určite už aspoň raz v živote povedali, že je najvyšší čas začať sa starať o vlastné zdravie. Či už stojac pred zrkadlom, dychčiac pri výstupe po schodoch alebo jednoducho preto, že sme sa ocitli v čakárni lekára už nejak pričasto, raz každý z nás dospeje k túžbe žiť zdravo. A to nielen kvôli chudnutiu. Ale ako na to, keď okolo zdravej výživy existuje toľko mýtov?

Mýtus č.1: Toto žerú zajace a nie ľudia!

Veľakrát si pod pojmom zdravá výživa predstavíme tony zeleniny bez chuti, takmer žiadne mäso, kopu všelijakých divných klíčkov a iných vecí, ktoré by sme za normálnych okolností do úst nevložili. Zdravá výživa však neznamená, že máme doživotný zákaz jesť veci, ktoré nám chutia a povinnosť ich nahradiť potravinami bez chuti. Znamená to len toľko, že živiny, ktoré telu dáme, musia byť vyvážené. Či sa nám to už páči alebo nie, naše telo bude aj naďalej k správnemu fungovaniu potrebovať bielkoviny, soli, tuky aj sacharidy, ale je len na nás, v akej forme mu ich dodáme. Každé telo je iné, takže zdravá strava začne robiť zázraky až vtedy, keď ju správne nastavíme podľa našich vlastných potrieb.

Mýtus č.2: Zdravá výživa je iba o zdravom stravovaní.

Nie tak úplne. Čo si predstavíte pod zdravou stravou? Väčšinou cereálne výrobky, zeleninu a ovocie, skrátka prírodné produkty. V našich mysliach máme prírodné veci asociované so zdravou výživou. T.j. ak je to prírodné, je to zdravé, a teda toho môžem zjesť hocikoľko. Ale čo myslíte, čo sa stane, ak každý večer pred spaním zjete kilo banánov? O mesiac budete o niekoľko kíl ťažší a banány sa vám už až tak zdravé zdať nebudú. Práve preto je dôležité načasovanie. Tak trochu to súvisí s tou vyváženosťou zdravej stravy. Ak sme raňajkovali o ôsmej, obedovali o jednej a večer o desiatej už zúriví od hladu skonzumujeme kilo banánov, rozhodne to v našom trávení urobí väčšiu šarapatu než ten istý rozvrh, ale s banánmi o šiestej večer. Hlavne vtedy, ak nám nič nehovorí ani pitný režim. Čas má veľký vplyv na naše zdravie, ale to už sme zas pri individuálnom nastavení.

Mýtus č.3: Vitamíny a výživové doplnky sú len drahý moč, ja ich nepotrebujem!

Možno áno, možno nie. Ak ich nepotrebujete, ste na tom lepšie ako mnohí ľudia z vášho okolia. Žijeme v neuveriteľne rýchlej dobe. Všetci chcú od nás zázraky na počkanie, ale nie sú ochotní na tie zázraky počkať ani päť minút. Nečudo, že sme potom celí vystresovaní, vlastne nám ani jesť až tak veľmi nechutí (alebo práve naopak). Keďže však nemáme čas a stále sa niekde ponáhľame, na raňajky si dáme pár cereálnych keksíkov (veď v reklame hovorili, že je to pohodlný a zdravý štart do nového dňa), na obed bežíme do reštaurácie rýchleho občerstvenia hneď za rohom, kde zhltneme burger vyrobený z toho najkvalitnejšieho mäsa a najčerstvejšej zeleniny (aha, však aj na obale sú obrázky čerstvej zeleniny a je tu dokonca aj krava), no a na večeru sa nám možno podarí zjesť aj nejakú domácu teplú stravu. Dá sa takáto strava považovať za zdravú výživu, napriek tomu, že obsahovala aj bielkoviny, aj tuky, aj sacharidy a dokonca aj nejakú tú vlákninu? A to nesmieme zabúdať na fakt, že zvieratá, z ktorých výrobky konzumujeme, žijú rovnako rýchlo a aj oni podliehajú stresu. Toto všetko sa odráža aj v nutričných hodnotách produktov. Občas skrátka treba prírode trochu pomôcť vitamínmi z lekárne, hlavne ak nášmu telu nestíhame dodať potrebné množstvo živín prostredníctvom stravy. Ale opäť, čo a koľko závisí od nášho životného štýlu a individuálnych potrieb.

Na čo máme teda pri zdravej výžive myslieť?

V prvom rade na to, aby sme naše telo vyživovali zdravo, t.j. vyvážene. Zdravá výživa znamená, že sú v našej potrave zastúpené všetky dôležité zložky, ktoré človek potrebuje na posilnenie a udržanie imunity. Sú to proteíny, sacharidy, tuky, vlákniny, vitamíny, minerály a voda. Správny pomer týchto živín je však individuálny a závisí od rôznych faktorov. Inak bude vyzerať zloženie stravy vrcholového športovca a inak strava programátora. Jedno ale musia dodržiavať obaja – pitný režim, akurát odporúčané množstvo vody je pre oboch iné. No a netreba zabúdať ani na to, že aj správne načasovanie jedla môže ovplyvniť kvalitu vášho života. Zdravá výživa je teda o vyváženej strave, dostatočnom prísune tekutín a vhodnom načasovaní energetického príjmu. A aj chudnutie pôjde hneď lepšie...

Je to iba na Vás. Byť zdravým je voľba.

Leave a comment

You are commenting as guest.