Zelený čaj Matcha podporuje zdravý životný štýl

Zelený čaj Matcha podporuje zdravý životný štýl

Príbeh čaju Matcha je fascinujúci a začína pred takmer 5000 rokmi. Bol objavený okolo roku 2500 pred našim letopočtom v čínskej prefektúre Yunnan. V stredoveku sa rozšíril po celej Číne a to hlavne vďaka buddhistickým mníchom, ktorí vyrábali prírodné liečivá z rôznych druhov rastlín v podobe prášku.

Pretože Matcha čaj bol v čase svojho objavenia považovaný za liek, začal sa tiež spracovávať v podobe prášku. V 12. storočí pitie čaju priniesol zenový majster Eisei myšlienku pitia čaju Matcha do Japonska, kde ho užívali budhistickí mnísi a cisársky dvor, neskôr tiež samurajovia. V Ázii je Matcha čaj známy tiež pod názvom „cisársky čaj“. Po 800 rokoch, kedy bol Matcha čaj vyhradený japonskej vládnucej elite, si môže jeho chuť a predovšetkým výnimočné účinky, vyskúšať každý.

matcha-teaTento klenot japonskej gastronómie má účinky 10x silnejšie jako bežný zelený čaj a naviac obsahuje 137x viac antioxidantov. Je ideálnym nápojom na podporu zdravého životného štýlu, na redukciu váhy, vyrovnávanie energetickej hladiny alebo detoxikáciu organismu. Zároveň zlepšuje sústredenie a je účinným pomocníkom při relaxácii. Vhodný je aj pre tých, ktorí so špecifickou chuťou zeleného čaju. Matcha čaj sa veľmi dobre kombinuje s rôznymi príchuťami, takže pomocou pár kvapiek citróna, limetky či sirupu je možné vykúzliť množstvo originálnych nápojov. Napríklad na prípravu osviežujúceho nápoja Matcha Sirup stačí dôkladne zmiešať 2 g Matcha, 1 cl bazového alebo marakujového sirupu a 2,5 dl studenej vody.  

MATCHA DESATORO

  1. matcha-cajIba jedna porcia čaju Matcha má rovnaké nutričné hodnoty ako 10 šálok zeleného čaju. Pri bežných čajoch nie je možné využiť všetky zdraviu prospešné vlastnosti, ktoré čaj ponúka. Vzhľadom na to, že Matcha sa melie na žulových mlynoch, tak vypijete celý čajový list a tým využijete plný potencionál, ktorý tento čaj ponúka.
  2. Matcha obsahuje jedinečnú a silnú skupinu antioxidantov, ktoré sú známe ako katechíny. Tie nájdeme iba v zelenom čaji. Až 60 % z týchto katechínov sú EGCG, ktoré pomáhajú bojovať proti rakovine. Epigallocatechin-3-Gallo (EGCG) tiež spomaľuje nárast telesnej hmotnosti a vstrebávanie tukov.
  3. Matcha obsahuje nepomerne viac antioxidantov ako ostatné potraviny. Podľa najnovších štúdií, ktoré merajú množstvo antioxidantov, sa Matcha umiestnila na prvom mieste, pred takými špičkami ako je granátové jablko alebo čučoriedky.
  4. Matcha je ideálnym každodenným zdrojom antioxidantov. Podľa Tufs University, potrebuje naše telo denne množstvo antioxidantov zodpovedajúcim 3600 až 4800 jednotkám ORAC, čo znamená, že 2 šálky denne Vám zaistia dosatočné množstvo antioxidantov, ktoré Vaše telo potrebuje.
  5. Matcha pomáha upokojiť myseľ, zvyšuje sústredenosť aj pamäť a zlepšuje náladu vďaka tomu, že je bohatá na ojedinelú aminokyselinu L-Theanine. Niet divu, že Budhistickí mnísi pijú Matchu ako pomôcku pri meditácii. Vďaka kombinácii L-Theaninu a kofeínu, dokáže Matcha vytvoriť stav jasnej mysle a čistej pozornosti pretrvávajúci niekoľko hodín.
  6. Matcha je ideálna aj pre diabetikov, pretože zabraňuje tvorbe glukózy v krvi. Katechíny, ktoré Matcha obsahuje, dokážu zablokovať enzýmy rozbíjajúce komplexné zlúčeniny na cukry.
  7. Matcha podporuje schopnosť Vášho tela spaľovať jedlo 4x rýchlejšie ako za normálneho stavu.
  8. matchatea Pretože sú listy pestované v tieni, sú omnoho zelenšie a tým pádom obsahujú viac chlorofylu ako bežný zelený čaj. Matcha má výrazné detoxikačné účinky vyplývajúce práve z množstva chlorofylu, ktorý eliminuje ťažké kovy a chemické zlúčeniny v tele.

  9. Matcha pomáha znížiť cholesterol a cukor v krvi. Samotný Matcha neobsahuje žiadny cukor, teda na glykemickom indexe dosahuje nulové hodnoty, pričom v jednej čajovej miske čaju Matcha nájdeme až 3 gramy vlákniny.

  10. Na zvýšenie potenciálu antioxidantov, ktoré Matcha obsahuje, vyskúšajte zmiešať Matcha s kvapkou citróna alebo limetkovou šťavou. Pripravte si napríklad osviežujúci Matcha ľadový čaj.

 

matchatea

Comments (1)

Leave a comment

You are commenting as guest.