Graviola - zázrak proti rakovine?

Graviola - zázrak proti rakovine?

Graviola je strom rastúci v tropických oblastiach Južnej Ameriky, ktorý je zelený po celý rok. Latinské meno je Annona muriatic, slovenské Anona mäkkoostnatá, ďalšie názvy sú quanabana, guanabana, veľký/ostnatý corossol, ostnatý cachiman, graviola, soursop. Jedná sa o drevinu z čeľade anonovité dorastajúcu až do výšky desiatich metrov. Má zelené, podlhovasté listy, ktoré neopadávajú. Jej žltozelené plody obsahujú mierne kyslastú dužinu a používajú sa na výrobu štiav a džúsov.

Graviola je veľmi dlho užívaná v prírodnej medicíne v oblasti Južnej Ameriky, ale aj karibskej oblasti. Používajú sa takmer všetky časti stromu - kôra, listy, korene, plody i semená. V ľudovom liečiteľstve našli uplatnenie pri zmiernení kŕčov v oblasti tráviaceho traktu, znižovanie krvného tlaku, pečeňových problémoch, prechladnutí a ďalších chorobách. Olej z listov a nezrelé plody sa miešalo s olivovým olejom a používali sa vo forme obkladov pri reumatizme, artritíde a neuralgických problémoch.
 
Avšak graviola má pred sebou aj veľmi zaujímavú budúcnosť. Je predmetom vážneho záujmu vedcov. Obsahuje látky označované ako annocenové acetogeniny, ktorých účinky sú predmetom mnohých vedeckých štúdií. Vedci predpokladajú, že tieto látky môžu zohrávať dôležitú úlohu pri liečbe rakoviny. Ide o to, že tieto látky majú selektívne ničiť rakovinové bunky bez toho, aby ničili tie zdravé.
 
Pri liečbe rakoviny môže nastať jav nazývaný ako mnohopočetná rezistencia (multi drug rezistencie). Pri ňom dochádza k tomu, že rakovinové bunky, ktoré odolali chemoterapii, môžu posilňovať svoju odolnosť proti liekom používaným pri predchádzajúcej chemoterapii, ale aj proti iným liečivám. Vedci to vysvetľujú tým, že tieto rezistentné bunky vytvárajú medzibunkovú pumpu, ktorú dokážu vytesniť zo svojho vnútorného prostredia podávané liečivá. Týchto buniek je malé percento, ale ak prežijú, môžu sa rozmnožiť a dochádza k metastázam.
 
strom graviolaOdborníci zistili, že acetogeniny likvidovali práve tieto odolné bunky. Dá sa povedať, že ich "zbavili šťavy", inými slovami zablokovali prívod energie do zlej bunky. A práve tieto bunky potrebujú veľké množstvo energie, aby mohli prevádzkovať pumpu, ktorú vypudzujú liečivá von. Presne vzaté ide o blokácii určitého enzýmu s komplikovaným názvom ubichononoxidoreduktáza NADH. Ak je vám časť názvu ubichinon povedomá, je to tým, že ide o iný názov pre známy koenzým Q10, ktorý funguje ako zdroj energie pre bunky, bohužiaľ aj pre bunky zlé. Celé je to trochu komplikovanejšie, avšak v kocke to tak funguje podľa názoru odborníkov. Dôležité je, že pacient nesmie zároveň užívať prípravky s koenzýmom Q10, ktorý by dodával energiu rakovinovým bunkám.
 
U normálnych, zdravých buniek acetogeniny nepôsobí negatívne vďaka tomu, že nepotrebujú tak veľké množstvo energie, ako tie zlé a nevzniká medzi nimi, povedané všeobecne také nepriateľstvo.
 
V tradičnom liečiteľstve sú uvádzané ešte ďalšie oblasti, kde bola graviola používaná:
ochorenia parazitmi, antimikrobiálne alebo sedatívny účinok. Graviola by sa nemala užívať počas tehotenstva a dojčenia. Vzhľadom k tomu, že graviola znižuje krvný tlak, pôsobí kardiodepresívne (tlmí srdcový rytmus) a rozširuje cievy, nemali by ju užívať pacienti, ktorí užívajú lieky na zníženie krvného tlaku a lieky na srdce, mohlo by dôjsť v oboch prípadoch k nežiaducemu zvýšeniu účinku liekov. Vzhľadom k tomu, že znižuje krvný tlak, graviolu by nemali užívať ľudia s nízkym krvným tlakom.
 
Graviola je perspektívny a veľmi zaujímavá rastlina, jej potenciál do budúcnosti je veľmi sľubný.
 
graviola smoothieUž len to, koľko vedeckých štúdií a prác je jej venované, ukazuje, že môže hrať významnú úlohu pri liečbe rakoviny. Problémom je to, že aby boli obsiahnuté látky využité ako klasický liek, musí ju farmaceutické firmy upraviť tak, aby na jednej strane boli zachované jej účinky a tiež (a to je podstatné) aby bola jej molekula upravená tak, aby mohla byť patentovaná a celý veľmi náročný proces sa firme vyplatil.
 
Avšak zatiaľ je možné vyskúšať niektoré stránky jej pôsobenia v potravinových doplnkoch, ako je Graviola. U neho je ďalej možné z ďalších, zatiaľ nezmiňovaných pôsobenie, uviesť, že zvyšuje imunitu, znižuje zlý cholesterol, všeobecne zlepšuje vitalitu, znižuje hladinu krvného cukru a pomáha pri problémoch v žalúdočnej oblasti. Pre optimálne pôsobenie je nutné prípravok užívať minimálne dva až tri mesiace.

 

Comments (1)

  • vincent

    vincent

    31 marec 2015 at 12:12 | #

    Pekny clanok, no da sa to vôbec u nas kupit? Ja som onkologicky pacient, tak som hladal vhodne potraviny a docital som sa, ze olivy su dobre proti rakovine: infinityobchod.sk/zdrave-tuky-v-potravinach

    reply

Leave a comment

You are commenting as guest.