Rakovina konečníka

Rakovina konečníka

Zhubný nádor hrubého čreva a zhubný nádor v konečníku sú súhrnne označované ako kolorektálny karcinóm. (Konečník je poslednou časťou hrubého čreva, prechádza v riť.) Táto nádorové ochorenia vznikajú abnormálnymi nekontrolovateľným rastom buniek črevnej sliznice.

Rakovina konečníka - príznaky

Symptómy kolorektálneho karcinómu môžu byť jednak nešpecifické (únava, slabosť, úbytok telesnej hmotnosti, zvýšenej teploty a i.), jednak špecifické. Špecifické príznaky záleží okrem iného na lokalizáciu nádoru. Nádory umiestnené v pravej časti čreva sú spravidla dlhú dobu bezpríznakové. Obvykle je preukázaná chudokrvnosť a hmatný útvar v pravej časti brucha. Nádory lokalizované v ľavej polovici čreva sa môžu prejaviť poruchami vyprázdňovania, brušnými kolikami, náhlu príhodu brušnú ai Medzi prejavy rakoviny konečníka patrí časté, niekedy bolestivé, nutkanie na stolicu, prímes krvavého hlienu alebo čerstvej krvi v stolici, pocity nedostatočného vyprázdnenia, hnačky, ďalej môže vykazovať rakovina konečníka symptómy inkontinencie (neschopnosti udržať stolicu).

Rakovina konečníkaMedzi rizikové faktory vzniku ochorenia patrí okrem iného vek, ďalej zloženie stravy (negatívne pôsobí nadmerný príjem živočíšnych tukov, červeného mäsa a údenín, rakovina konečníka je častejšia u pivárov, nepriaznivý je aj nízky príjem vlákniny, úprava potravín smažením a pečením a i.). Riziko rozvoja kolorektálneho karcinómu zvyšuje aj vek nad päťdesiat rokov, chronické zápalové ochorenie čriev (napr. ulcerózna kolitída), výskyt črevných polypov, niektoré genetické choroby (napr. familiárnej adenomatóznej polypózy).

Rakovina konečníka - diagnostika

V diagnostike kolorektálneho karcinómu sa uplatňuje vyšetrenie per rektum (konečníkom), endoskopické metódy (rektoskopie, kolonoskopia), vyšetrenie stolice na okultné krvácanie, vyšetrenie krvi, nevyhnutné je tiež spísanie anamnézy a odber vzorky postihnutého tkaniva na histologické vyšetrenie.

Rakovina konečníka - liečba

Liečba rakoviny konečníka a hrubého čreva využíva metódy chirurgické, chemoterapii a rádioterapii, doporučená môže byť aj liečba biologická.

Leave a comment

You are commenting as guest.