Rakovina krku

Rakovina krku

Medzi nádory v oblasti hlavy a krku radíme nádory pery, ústnej dutiny vrátane krčných mandlí a slinných žliaz, nádory hltana, nádory dutiny nosné a vedľajších nosových dutín, hrtana, ďalej nádory štítnej žľazy a prištítnych teliesok, lymfatických uzlín, očnice, oka a ucha. V širšom zmysle sem môžeme zaradiť nádory kože v oblasti krku a hlavy. Nádory mozgu a miechy do tejto kategórie neradíme.

Rakovina krku - príznaky

Rakovina krkuV závislosti na lokalizáciu nádoru, jeho typu a veľkosti vykazuje rakovina krku príznakmi rôznej povahy. Pomerne dlhú dobu sa nádory hlavy a krku môžu rozvíjať aj bez výraznejších príznakov, prípadne môžu prejavy rakoviny krku napodobňovať bežná zápalové ochorenia dýchacích ciest. Napr. nádory v oblasti nosovej dutiny sa môžu prejaviť krvácaním z nosa, poruchami čuchu, zápachom z nosa, ale i zhoršením zraku, bolesťami hlavy a uší ai Symptómom nádorov hltanu môže byť bolestivé prehĺtanie, krvácanie z úst, zdurenie na krku ai.

Pre nádory v hrtane je typický pocit prítomnosti cudzieho telesa v krku, problémy s prehĺtaním, dýchavičnosť, chrapot ai Nádory slinných žliaz sprevádza zdurenie v oblasti ich uloženia. Pri nádoroch ucha sa môže objaviť výtok z ucha, nedoslýchavosť, závrat a i. Okrem uvedených špecifických príznakov môže byť nádorové ochorenie sprevádzané aj nešpecifickými príznakmi, napríklad slabosťou, únavou, znížením telesnej hmotnosti, zvýšenou teplotou atď

Rakovina krku - diagnostika

K diagnostike nádorov v oblasti hlavy a krku je nutné urobiť odber vzorky postihnutého tkaniva a jeho histologické vyšetrenie. Ďalej môže byť odporučené sono krčných uzlín, CT, magnetická rezonancia ai.

Rakovina krku - liečba

Ak je potvrdený nádor v krku alebo v oblasti hlavy, je nutné čo najskôr zahájiť liečbu. Liečba rakoviny krku využíva metódy chirurgické, ďalej chemoterapii a rádioterapii. Spôsob liečby je vyberaný s ohľadom na histologický typ nádoru, jeho lokalizáciu a veľkosť, ďalej sa prihliada na zdravotný stav pacienta a jeho vek.
Aj po ukončení onkologickej liečby je nutné počítať s pravidelnými lekárskymi prehliadkami.

Leave a comment

You are commenting as guest.