Rakovina žalúdka

Rakovina žalúdka

Rakovina žalúdka je zhubné nádorové ochorenie žalúdočnej sliznice. V neskoršom štádiu môže byť komplikáciou karcinóm žalúdka jeho metastázovaniu (tj zakladanie nových ložísk) do oblasti dutiny brušnej, napríklad do pečene, ďalej sa môže šíriť do pľúc a ďalších orgánov.

Rakovina žalúdka - príznaky

Klinické príznaky rakoviny žalúdka bývajú málo špecifické, spočiatku prebieha ochorenie spravidla úplne bezpríznakovo. Prvé prejavy rakoviny žalúdka sú tak zvyčajne až príznaky sprevádzajúce pokročilé postihnutia orgánu. Charakteristické sú skôr neurčité ťažkosti, typicky pocit tlaku, prípadne bolesti v oblasti brucha, nevoľnosť, pocit na vracanie, ťažkosti s prehĺtaním, strata chuti do jedla (napr. odpor k mäsu), grganie, zápach z úst, celková slabosť, únava, strata telesnej hmotnosti, niekedy je prítomná v stolici natrávená krv. Intenzita prejavov závisí od veľkosti nádoru a jeho štádiu.

Rakovina žalúdkaRozhodujúci vplyv na vznik nádorov žalúdka má zloženie stravy. Konzumovanej potraviny priamo pôsobí na žalúdočnú sliznicu. Nepriaznivý vplyv na rozvoj ochorenia má nadbytok nitrozamínov, aflatoxínov a polycyklických uhľovodíkov v potravinách. Riziko vzniku rakoviny žalúdka pravdepodobne zvyšuje aj dlhodobo prebiehajúci zápal žalúdočnej sliznice (gastritída), ktorý môže byť vyvolaný napr autoimunitným procesom alebo helikobakterovou infekcií. Na rozvoji karcinómu žalúdka sa zrejme uplatňujú aj genetické faktory.

Rakovina žalúdka - diagnostika 

Základom diagnostiky žalúdočných nádorov je gastroskopia. Jedná sa o endoskopickú metódu, ktorá spočíva v tom, že pacientovi je cez dutinu ústnu zavedený do žalúdka optický prístroj, s ktorého pomocou lekár prehliadne žalúdočnú sliznicu, prípadne odoberie aj jej vzorku, ktorý odošle k histologickému vyšetrenie. Doporučené je tiež urobiť CT vyšetrenie na posúdenie vzťahu nádoru k okolitým štruktúram.

Rakovina žalúdka - liečba

Liečba rakoviny žalúdka je primárne chirurgická. Pri zákroku sa odstraňuje celý žalúdok alebo jeho časť. K potlačeniu rastu zvyšných nádorových buniek sa využíva chemoterapie alebo rádioterapie (ožarovanie).

Prognóza rakoviny žalúdka sa odvíja od doby začatia liečby.

Leave a comment

You are commenting as guest.